יוסי וילנסקי - מאמן אישי מומחה

חיזוק אסרטיביות - שיפור ביטחון עצמי
 
דף הבית >> אסרטיביות
 
 
 
אימון אישי ייחודי לפיתוח אסרטיביות
 
 
אסרטיביות - מפתח מרכזי להצלחה ולאושר
 
אסרטיביות מוכרת כיום כמפתח מרכזי להצלחה בכל התחומים, לא פחות מכישרון או ידע. התנהגות אסרטיביות, אותו שביל זהב נפלא שבין פסיביות ואגרסיביות, היא מפתח להצלחה לא רק בעבודה ובקריירה אלא גם בתחומים נוספים כמו זוגיות, חברה, משפחה, ניהול עצמי ועוד. אנשים רבים מציינים חוסר אסרטיביות כגורם שמכשיל אותם בחיים, לא כולם מודעים לכך שאסרטיביות היא נושא שאפשר ללמוד ולחזק.

האם אתם רוצים להיות יותר אסרטיביים? בודאי, כל אחד רוצה. האם אתם מוכנים להשקיע מאמץ כדי להיות אסרטיביים? התשובה שאני שומע לעיתים קרובות היא "כן, אבל חשבתי שאסרטיביות היא תכונת אופי שאי אפשר לשנות". אם כך, המסר שלי בדף ברור- אפשר ללמוד ולפתח אסרטיביות ואפשר לבנות את הביטחון העצמי הדרוש כדי ליישם הלכה למעשה את הידע בנושא אסרטיביות. אסרטיביות היא דפוס התנהגות שאפשר לאמץ בעזרת לימוד ותרגול והתועלת האישית שהיא מביאה עצומה. לא מדובר באופי. התנהגות אסרטיבית היא תוצאה של ידע שאפשר לרכוש עם כוחות רגשיים (בעיקר ביטחון עצמי) שאפשר לפתח.

בדף זה אענה על מספר שאלות נפוצות לגבי אסרטיביות, החשיבות שלה והדרכים ללמוד אותה. כמו כן, אתם מוזמנים לקרוא עוד על חיזוק ביטחו עצמי ואסרטיביות וליצור קשר דרך האתר או באימייל yossi.vilenski@gmail.com או בטלפון 052-6968695. אשמח לענות ולהרחיב לגבי התהליך של אימון אישי בכלל ואימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי ולפיתוח אסרטיביות בפרט.


מהי אסרטיביות? מהי תקשורת בין אישית אסרטיבית? מה חשיבותה?
בהגדרתה הרחבה, תקשורת בין אישית קשורה לכל מערכות היחסים שיש לאדם עם אנשים אחרים, יחידים וקבוצות, למטרות אישיות, זוגיות, משפחה, קריירה, ניהול, עסקים, חיי חברה. כל קשר שהוא עם אחרים הוא סוג של תקשורת בינאישית: דיבור עם, האזנה ל, צפייה ב, קירבה ו/או מגע פיזי, ואפילו מחשבה על.

אם נתרגם את ההגדרה למשמעות המעשית נבין שכמעט כל זמננו מוקדש לתקשורת בין אישית. מרבית הדברים החשובים לנו בחיים קשורים לאינטראקציה שיש לנו עם אנשים אחרים ולכן, התנהגות אסרטיבית, שהיא תוצאה של תקשורת בין אישית טובה ואפקטיבית, מסייעת בכל תחומי החיים ומהווה כלי מרכזי ביכולת לבנות חיים טובים, הצלחה, הגשמה עצמית, הנאה אושר ושמחת חיים. אפשר להגדיר שלושה דפוסים עיקריים של תקשורת בין אישית: תקשורת בינאישית פסיבית, תקשורת בינאישית אגרסיבית תוקפנית ו...תקשורת בינאישית אסרטיבית.

אדם בעל דפוס של תקשורת בין אישית פסיבית מתקשה בד"כ להביע את דעתו ולדאוג לעצמו, מאפשר לאחרים להשתלט עליו, לא משיג את מה שחשוב לו, מממש רק חלק קטן מהפוטנציאל האישי שלו וכתוצאה הוא בד"כ מתוסכל. חשוב שלהבין שמרבית האנשים הפסיביים הם אנשים מוכשרים שהסיבה העיקרית לחוסר הצלחתם ולהרגשתם הרעה היא היעדר אסרטיביות. ובמד האחר של הסקאלה, אדם שנוקט בדפוס תקשורת בינאישית אגרסיבית מעורר כעס ואנטגוניזם, חי במתח, אחרים יחכו לו בפינה וינסו (ולעיתים קרובות גם יצליחו) להכשילו. לעומת זאת, אסרטיביות היא שביל הזהב בין פסיביות לאגרסיביות והתנהגות אסרטיבית מאפשרת לאנשים להצליח ולהשיג הרבה יותר. אסרטיביות היא מהמפתחות החשובים ביותר להצלחה, שביעות רצון שקט נפשי, ביטחון עצמי וחיים טובים יותר.
 
מהו הבסיס לאסרטיביות?
תקשורת בין אישית אסרטיבית נראית במבט ראשון כמו פרדוקס - אדם אסרטיבי משיג הרבה יותר עבור עצמו על ידי כך שהוא מתחשב באחרים, מבין אותם וחושב גם על טובתם! הוא "שומר על עצמו", מביע את עצמו ויודע איך להתעמת עם אחרים מבלי לפגוע בהם ולכן גם מבלי לחשוש מהם ומתגובתם. אסרטיביות היא "לדאוג לעצמי תוך בניית מערכות יחסים טובות עם האחרים". 

למה קשה לנו להיות אסרטיביים?
באופן די פרדוקסלי אסרטיביות מתנגשת עם נורמות חברתיות רבות. כולנו גדלנו על מיתוסים כמו "יהללך זר ולא פיך" או "אין הנחתום מעיד על עיסתו" בעוד ששיווק עצמי הוא כלי הכרחי להצלחה בתנאי שהוא מתבצע באופן מאוזן, כלומר באסרטיביות. בנוסף, לאנשים שמרגישים חוסר ביטחון עצמי קשה להתנהג באסרטיביות. אנשים רבים חושבים בטעות שיש סתירה בין להיות אסרטיביים לבין להיות מנומסים, נחמדים ומתחשבים ולכן הם מנהגים למעשה בפסיביות, נמנעים מלהביע את דעתם, לא דואגים לעצמם ולכן חווים תסכול רב במקומות בהם אפשר להצליח.

מה הקשר בין תקשורת בינאישית אסרטיביות, ביטחון עצמי, הצלחה?
ביטחון עצמי ו/או דימוי עצמי גבוהים מאפשרים לנו להיות אסרטיביים. קשה ואפילו בלתי אפשרי לאנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך להיות אסרטיביים. כמו כן, אסרטיביות עוזרת להצליח והצלחות משפרות דימוי עצמי ומחזקות ביטחון עצמי שכאמור שמאפשר לקיים תקשורת בין אישית אסרטיבית טובה יותר. וכך, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, אסרטיביות והצלחות מקיימים קשר מעגלי נפלא של העצמה הדדית או, במקרה השלילי, קשר של דעיכה מעגלית וירידה בבטחון העצמי וברמת האסרטיביות.

אסרטיביות  ואימון אישי
למעשה, כמעט כל אימון אישי, לכל מטרה, עוסק במידה רבה בנושאים של אסרטיביות וביטחון עצמי. אימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי יעסוק בתקשורת בינאישית ככלי שעוזר לנו להשיג יותר מהאינטראקציה עם החברה שמסביבנו ולקבל יחס טוב יותר מהאחרים. יחסים טובים עם הסביבה משפרים דימוי עצמי ומחזקים ביטחון עצמי שעוזר לקיים תקשורת בין אישית טובה. אימון אישי לזוגיות ואימון זוגי יעסקו כמובן בתקשורת בינאישית זוגית בה אסרטיביות היא תנאי מפתח להצלחה, אימון מנהלים  או אימון אישי לקריירה יתמקדו בתקשורת בינאישית בין מנהלים ועובדים, בין עובדים/מנהלים לבין עמיתים, לקוחות, ספקים ועוד. וכך, למעשה כל תהליך של אימון אישי, לכל מטרה,  הוא בין השאר אימון לאסרטיביות.
 
האם החשיבות שאנו מייחסים לתקשורת בינאישית עם אנשים אחרים מעידה על דימוי עצמי נמוך או חוסר בטחון עצמי?
להיפך!!! אסרטיביות אינה מעידה על תלות אלא על המודעות לתועלת האישית שאפשר להפיק מבניית יחסים טובים עם האחרים. ככל שאדם הוא בעל דימוי עצמי מבוסס יותר ובעל בטחון עצמי גבוה יותר, הוא מסוגל לקיים תקשורת בין אישית אסרטיבית טובה יותר. אדם ש"חי טוב עם עצמו" ולומד לאהוב ולקבל את עצמו, מסוגל לחשוב על האחרים, להבין אותם, להקשיב להם, להתחשב בהם. כתוצאה, הוא ישיג יותר גם ובעיקר עבור עצמו ועבור מטרותיו. הערכה עצמית גבוהה, ביטחון עצמי, דימוי עצמי ואמונה עצמית הם נקודת הפתיחה הטובה ביותר לקיום תקשורת בינאישית אסרטיבית אפקטיבית. לעומת זאת, המקור של פסיביות וגם של אגרסיביות הוא בד"כ ביטחון עצמי נמוך.
 
איך בונים אסרטיביות ומשפרים תקשורת בינאישית?
זוהי כמובן שאלה שרבים שואלים- "האם אפשר ללמוד להיות אסרטיבי"? "איך להיות אסרטיבי"? "איך מפתחים אסרטיביות"? אימון אישי לפיתוח אסרטיביות בנוי ממספר שכבות ומשלב מספר סוגים של כלים- מחשבתיים, רגשיים, כלים עוקפי מחשבה ותרגול מעשי. לומדים "תיאוריה" ומפתחים מודעות לנושא, "נכנסים לראש של האחרים" על מנת להבין אותם, מנתחים אירועים יומיומיים, מבצעים סימולציות ומתרגלים בתנאי אמת. כפי שכבר ציינתי, כל אימון אישי הוא גם "קורס אסרטיביות". זהו קורס הכולל תרגול ועשייה ואינו מסתפק בתיאוריות בנושא. כמו כן, מאחר וקיים קשר הדוק בין אסרטיביות לבין ביטחון עצמי, אימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי ואימון אישי לפיתוח אסרטיביות משתלבים לעיתים קרובות זה בזה.

מול מי חשוב להיות אסרטיביים?
כדי להתנהג באסרטיביות עלינו להשקיע. ככל שנתרגל אסרטיביות ונאמץ אותה כאורח חיים היא תהיה טבעית יותר עבורינו ובכל זאת היא דורשת מאיתנו מאמץ כלשהו. אם כך, מתי שווה לנו להשקיע? לעיתים קרובות אנחנו טועים לחשוב שדווקא מערכות היחסים הקבועות והמתמשכות אינן דורשות אסרטיביות. זו כמובן טעות. אסרטיביות חשובה כלפי המנהל שלנו ובאותה מידה, אם אנחנו מנהלים אנשים חשוב שננהג באסרטיביות כלפיהם. אסרטיביות מהווה גורם מפתח בזוגיות ובייחסי חברה ולמעשה, אסרטיביות רלוונטית בכל מערכות היחסים והקשרים שאנחנו מקיימים עם אנשים אחרים.


בהמשך הדף תוכלו למצוא מספר מילים על מערכות קשרים שונות בהן אסרטיביות (רצוי של כל הצדדים המעורבים) יכולה להוות את ההבדל בין הצלחה לכשלון, בין תסכול ועוגמת נפש לבין שביעות רצון...

אסרטיביות מול מנהלים - בין עובד לבוס המנהל קיימת היררכיה פורמלית. המנהל סמכותי, זכותו (ואפילו חובתו) להחליט ולקבוע. אם כך, מה המשמעות של אסרטיביות מול הבוס? למעשה, כמו בכל מערכת יחסים, אסרטיביות מול מנהלים (או במובן הרחב יותר אסרטיביות מול סמכות כלשהי) היא שביל הזהב בין להיות עובד צייתן, פסיבי ("במידת מה גם "ראש קטן") לבין עובד מרדן ולא ממושמע. לעובדים (או מנהלים בדרג נמוך/בינוני) יש יכולת לא מבוטלת להשפיע על המנהלים שלהם- לא באמצעות מרדנות ובודאי לא באמצעות התנהגות פסיבית אלא בעזרת אסרטיביות. אסרטיביות מול סמכות היא כמובן נושא מרכזי במהלך אימון מנהלים בכל הדרגים, במהלך אימון אישי לקריירה וגם במקרים רבים בהם לאנשים יש קושי להתמודד עם גורמים סמכותיים כמו הורים, מורים ועוד.

אסרטיביות של מנהלים - כאמור, למנהלים יש סמכות פורמאלית כלפי העובדים שלהם. ובכל זאת, מנהלים רבים  מתקשים לנהל את עובדיהם. חלקם "רכים" עם העובדים שלמעשה עושים כרצונם ולא מקשיבים לבוס, חלקם קשים מידי וגורמים לעובדים להתמרמר, להוריד מוטיבציה ולהיות פחות פרודוקטיביים. גם כאן, המפתח הוא אסרטיביות. להורות, לנהל, לפקד תוך הקשבה לעובדים והתחשבות בהם. במהלך אימון מנהלים פגשתי מנהלים רבים שמוצאים שאסרטיביות מול עובדיהם קשה להם יותר מאשר אסרטיביות מול המנהלים שלהם.

אסרטיביות מול לקוח - כמנהל, נדרשתי לא פעם ע"י מנהלים שלי, להענות לבקשות של לקוחות למרות שכמומחה מקצועי ידעתי שמה שהלקוח מבקש אינו התרחיש הטוב ביותר, לא עבור הלקוח ולא עבורנו כארגון שמספק ללקוח מוצרים או שירותים. "הלקוח תמיד צודק" אמרו לי והנחו אותי לפעול כבקשתו.  במקרים רבים גיליתי שתקשורת אסרטיביות עם הלקוח מאפשרת לי לספק לו מוצר/שירות טובים בהרבה מזה שהוא ביקש במקור. למעשה, נדרשה ממני במקרים כאלה גם אסרטיביות מול המנהלים שלי וגם אסרטיביות מול הלקוח. פסיביות הייתה מובילה במקרה הטוב לבינוניות, תוקפנות הייתה מובליה לסיכון הקשר עם הלקוח. אסרטיביות כשביל הזהב הובילה במקרים רבים למצוינות.

אסרטיביות מול בן/בת זוג - בתשעים אחוז מהאימונים האישיים העברתי, גם לאנשים (גברים ונשים) פרטיים וגם במהלך אימוני מנהלים, הגענו לדון (ואז גם לשפר) בנושא של אסרטיביות בין בני זוג. נחזור להגדרת אסרטיביות: להביע את עצמי תוך התחשבות בצד האחר וחיפוש אחרי פתרונות WIN/WIN בהם שני הצדדים מרוצים. עכשיו דמיינו לעצמכם זוגיות בה מתקיימת אסרטיביות הדדית. מערכות יחסים זוגיות בהם קיים צד פסיבי לא יכולות להוות בסיס לשביעות רצון הדדית לאורך זמן. כך גם לגבי מערכות יחסים בהם מד אחד או יותר מתנהגים בתוקפנות. אסרטיביות בין בני זוג היא אחד המפתחות החשובים לזוגיות טובה ולאורך זמן.

אסרטיביות, חוכמה וצדק - פתגם ישן מלמד אותנו שיש מקרים בהם עדיף להיות חכם ומאשר להיות צודק. ואכן, אסרטיביות מלמדת אותנו להפעיל שיקול דעת, להבחין בין עיקר לטפל, ולדעת מתי לוותר. למשל בנושא זכות קדימה בכביש. למשל מול פקיד ממשלתי שיכול לקדם את הנושאים שחשובים לי או לתקוע אותם. אסרטיביות מלמדת אותנו לנות להבין את הצד שממול ובמקרים מסוימים להבין שאין טעם למריבה. לפעמים אנחנו "עומדים על שלנו" למרות שאין בכך שום רווח פרקטי אלא רק כדי "לא לצאת פראיירים". במקרים כאלה, ויתור אינו נחשב פסיביות אלא אסרטיביות חכמה.


אסרטיביות של גברים ואסרטיביות של נשים - מה דעתכם? האם נשים יותר אסרטיביות מגברים או אולי גברים יותר אסרטיביים מנשים? נעשו מספר מחקרים בנושא והניסיון האישי שלי בעבודה ללימוד אסרטיביות עם עשרות אנשים תואם את הממצאים. מסתבר שבממוצע גברים יותר אסרטיביים מנשים אבל...לנשים קל יותר ללמוד להיות אסרטיביות. למה? ובכן, למרות הקידמה היחסית, הנורמות החברתיות עדיין מלמדות  ומרגילות נשים שעדיף להן להיות פסיביות. "גבר מי שיודע להביע את דעתו ופעול עבור עצמו". ולכן, נגלה האופן טבעי יותר נשים פסיביות ופחות נשים אסרטיביות ונגלה מעט יותר גברים אסרטיביים די הרבה גברים יותר אגרסיביים. עם זאת, מאחר ואסרטיביות דורשת הבנה והקשבה לאחרים, לנשים קל יותר בדרך כלל ללמוד להיות אסרטיביות.

אסרטיביות בעבודה - אנשים רבים מספרים לי שהם החליפו מקום עבודה למרות שהיו לו יתרונות רבים בגלל קשיים במערכות היחסים עם המנהלים, בעלי הבית או עם שאר העובדים. למרבה ההפתעה, הקשיים חזרו על עצמם גם במקום העבודה החדש. במקום העבודה אנו נתקלים באנשים לחוצים ותחרותיים, לאו דווקא רעים. אסרטיביות בעבודה מאפשרת לנו לשמור על עצמנו, להתקדם, לבטא את היכולות שלנו וליהנות- כל זאת תוך בניית מערכות היחסים טובות עד כמה שאפשר עם האחרים. המלחה והנאה בעבודה אינה רק תוצאה של כשרון אלא גם (יש אומרים בעיקר) של אסרטיביות.

אסרטיביות עצמית, אסרטיביות מול עצמי - זה נשמע מוזר אבל אחד לעיתים קרובות אנחנו צריכים להיות אסרטיביים כלפי עצמנו ומגלים שזה קשה ביותר. מנסים להפסיק לעשן? להוריד במשקל? להקפיד לעשות ספורט פעמיים שלוש בשבוע? לנהל זמן? לנהל תקציב אישי? כל אלה ועוד הן דוגמאות בהן אסרטיביות עצמית, היא המפתח להצלחה. על מנת להיות אסרטיביים כלפי עצמנו עלינו לצאת מהפסיביות של חוסר עשיה והשלמה עם המצב הקיים ו"להבין את עצמנו" (הפעם אנחנו על תקן הצד האחר").

© כל הזכויות שמורות ליוסי וילנסקי, מאמן אישי מוסמך בכפר סבא אזור השרון
תגיות: אימון אישי, בטחון עצמי, אסרטיביות, תקשורת בין אישית אסרטיבית, תקשורת בינאישית, מנצח/מנצח, WIN/WIN, אסרטיביות, קורס תקשורת בינאישית, בכפר סבא, ברעננה, בהוד השרון, להיות אסרטיבי, מפתחים אסרטיביות 
 

 

 © כל הזכויות שמורות  ליוסי וילנסקי - מאמן אישי בכיר בכפר סבא, אזור השרון
 קואצ'ינג, אימון אישי לחיים טובים יותר באמצעות חיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות, אימון מנהלים. אזור השרון: כפר סבא,  רעננה, הוד השרון   052-6968695  
yossi.vilenski@gmail.com


לייבסיטי - בניית אתרים