יוסי וילנסקי - מאמן אישי מומחה

חיזוק אסרטיביות - שיפור ביטחון עצמי
 
דף הבית >> אסרטיביות - ביטחון עצמי
     
 
 
 המשולש הקטלני :
ביטחון עצמי נמוך, חוסר אסרטיביות, פרפקציוניזם

האם גם אתם מרגישים לעיתים קרובות כי משהו חסר לכם כדי להצליח וליהנות יותר מהחיים? אתם מוותרים על דברים שיכולתם להצליח בהם, אתם לא אומרים את מה שיש לכם להגיד או לחילופין אתם "מצליחים" לריב עם אנשים אחרים לעיתים קרובות. אתם נכשלים כי אתם לא מממשים את היכולות שלכם, אתם אנשים טובים ובכל זאת קשה לכם לבנות מערכות יחסים עסקיות ו/או חברתיות ו/או זוגיות.

כנראה שאתם, כמו טובים ורבים אחרים, סובלים משילוב של ביטחון עצמי נמוך, חוסר אסרטיביות ואולי גם פרפקציוניזם תוקע. סביר להניח שחיזוק ביטחון עצמי והעלאת היכולת שלכם להיות אסרטיביים ולהתמודד עם הפרפקציוניזם תעזור לכם לבצע קפיצת מדרגה בחיים, בקריירה, בזוגיות, בחיי החברה, בהתנהלות היומיומית ועוד.

לרוב האנשים יש הרבה יותר יכולות, תכונות טובות ופוטנציאל אישי ממה שהם מממשים. למה? כי: הם ביישנים מדי, הם חסרי ביטחון עצמי, הם לא יודעים להיות אסרטיביים והם לא מכירים את ההבדל בין פרפקציוניזם תוקע לבין מצויינות.  זה עצוב כי התוצאה היא תסכול מתמשך ופגיעה בקריירה ובאיכות החיים.

הצד המשמח של הסיפור הוא שאפשר לשפר - אפשר לחזק ביטחון עצמי, אפשר ללמוד להיות אסרטיביים, אפשר לתמודד עם הנטיות הפרפקציוניסיות. התוצאה  היא מימוש טוב בהרבה של מהפוטנציאל האישי, הצלחה, אושר או בקיצור- חיים טובים יותר. כאדם שעובד כבר עשרות שנים עם אנשים, כמנהל וכמאמן אישי, צברתי ניסיון עשיר וידע רב בנושא ופיתחתי מודל ייחודי לאימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות ולהתמודדות עם פרפקציוניזם.

מחקרים מודרניים מראים שאסרטיביות וביטחון עצמי הם המפתח להצלחה ולחיים טובים יותר. מניסיוני האישי למדתי שאסרטיביות חשובה אפילו יותר מידע וניסיון ואפילו כישרון. במהלך הקריירה הארוכה שלי השקעתי הרבה בלימוד הנושא ורכשתי ניסיון רב בלעזור לאנשים לפתח אסרטיביות. בניתי מודל ייחודי של אימון אישי לאסרטיביות ולביטחון עצמי, מודל שמבוסס על הקשר ההדדי החזק בין ביטחון עצמי ובין אסרטיביות ועל התובנה שחייבים לחזק אותם במקביל. זהו מודל שמשלב כלים מהעולם המשימתי הניהולי עם כלים רגשיים כמו העצמה, דמיון מודרך ועוד.

לפני שתקראו בהרחבה על הנושאים אני מזמין אתכם לקרוא בדף הבית עוד על אימון אישי בכלל ועל המיוחד באימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי, על עצמי כמאמן בכיר שמתמחה בחיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות במטרה להשיג שיפור מקיף בכל תחומי החיים. אתם מוזמנים ליצור קשר דרך האתר או בטלפון -052-6968695 או באימייל yossi.vilenski@gmail.com - tשמח לענות על כל שאלה.

אז בואו נכיר את הנושא קצת יותר לעומק...  

אסרטיביות היא דפוס התנהגות שמוגדר כשביל הזהב שבין התנהגות פסיבית לבין התנהגות אגרסיבית. אנשים אסרטיביים  מסוגלים להביע את דעתם ולדאוג לאינטרסים שלהם תוך קיום מערכות יחסים טובות עם האחרים. זה דורש המון ידע וניסיון אבל התוצאות שוות את כל המאמץ. ביטחון עצמי הוא הכוח פנימי שמאפשר לנו לזהות את היכולות האישיות ולממש את הפוטנציאל האישי שלנו. ביטחון עצמי ואסרטיביות הם עסקת חבילה- אי אפשר לחזק ביטחון עצמי ללא אסרטיביות ואי אפשר להיות אסרטיביים ללא חיזוק הביטחון העצמי.

למי זה טוב? לכולם! לכל אותם גברים ונשים שרוצים/ות זוגיות טובה, קריירה, חיי חברה טובים, הנאה, הצלחה, איזון בין קריירה לחיים, שמירה על אורך חיים רצוי ועוד.

למה זה כל כך חשוב? בניגוד לפסיביות ו/או אגרסביות שנחשבים דפוסי התנהגות גרועים שגורמים לכשלונות ותסכולים, אסרטיביות עם ביטחון עצמי מובילה ליותר הצלחות ולסיפוק, לא רק בקריירה אלא בכל תחומי החיים וליכולת לאזן ביניהם.

איך משיגים אסרטיביות וביטחון עצמי? בניגוד למה שרבים חושבים, אסרטיביות וביטחון עצמי אינם תכונות אופי מולדות וקבועות. אפשר ללמוד לפתח התנהגות אסרטיבית ואפשר לחזק ביטחון עצמי. הקשר ההדוק בין אסרטיביות ובין ביטחון עצמי מחייב שיטות אימון שונות מהרגיל אותן אני מיישם במודל הייחודי שפיתחתי לחיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות.

אימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות משלב תהליכים משימתיים ממוקדים עם תהליכים רגשיים. במהלך האימון נשלב עקרונות אנליטיים מתחום ניהול פרוייקטים וניהול זמן עם העצמה אישית, דמיון מודרך משחקי תפקידים ועוד.
 
אסרטיביות ובטחון עצמי או ביטחון עצמי ואסרטיביות? מה קודם למה? ובכן, מדובר בעסקת חבילה מורכבת- מצד אחד ביטחון עצמי עוזר לנו להיות להתנהג באסרטיביות, מצד שני אסרטיביות עוזרת לנו לייצר הצלחות שמחזקות את הביטחון העצמי. אם נוסיף לכך את העובדה שגם אסרטיביות וגם ביטחון עצמי משפיעים על כל תחום בחיינו נבין עד כמה הקשר הזה הוא ההדדי ומורכב. הקשר הזה הוא הבסיס למודל הייחודי שפיתחתי - אימון אישי לחיזוק אסרטיביות וביטחון עצמי.

האם נעבוד קודם על חיזוק הביטחון העצמי ואז על אסרטיביות או נתחיל לתרגל אסרטיביות ואז נשתמש בה כדי לחזק ביטחון עצמי? התשובה היא, נעבוד על שניהם ביחד. אימון מנהלים מקצועי ו/או אימון אישי לחיים עובדים במקביל גם על אסרטיביות וגם על חיזוק ביטחון עצמי. מעבר לזה, במהלך אימון אישי לחיזוק אסרטיביות וביטחון עצמי נעסוק במקביל בכל תחומי החיים החשובים כמו קריירה וניהול, זוגיות, חיי חברה, משפחה, יכולת ניהול זמן ותקציב, ניצול זמן פנוי ועוד. למה? כי אסרטיביות וביטחון עצמי משפיעים על כל תחום בחיים.
 
אנשים רבים שואלים בספקנות האם אפשר לשפר אסרטיביות וביטחון עצמי. התשובה חד משמעית- אפשר! אפשר לחזק ביטחון עצמי, אפשר ללמוד להיות אסרטיביים והתוצאה היא שיפור משמעותי בכל התחומים!
 
הספר המפורסם של  ד"ר דניאל גולדמן משנת 1995 "אינטליגנציה רגשית חשובה יותר מאשר IQ מנת משכל" מסביר את החשיבות העצומה של אסרטיביות וביטחון עצמי (שני המרכיבים העיקריים של אינטליגנציה רגשית) על הצלחה ועל שביעות רצון כללית מהחיים. זוהי בשורה מעודדת כי אינטליגנציה רגשית, להבדיל ממנת המשכל המולדת, אפשר ללמוד, לפתח ולשפר. מחקרים רבים מראים שאסרטיביות היא התכונה החשובה ביותר למנהלים ולכן פיתוח אסרטיביות מהווה פרק חשוב ומרכזי במהלך אימון אישי למנהלים. אבל אסרטיביות חשובה לא רק למנהלים אלא לכל אחד ואחת מאיתנו ואנשים רבים בוחרים כמטרת האימון האישי את הנושא הכללי של "פיתוח אסרטיביות וחיזוק ביטחון עצמי".
 
מהם הגורמים לביטחון עצמי נמוך ולחוסר אסרטיביות? יש אלף ואחד גורמים אבל האמת...זה לא ממש חשוב להבין לעומק "למה אין לי ביטחון עצמי ולמה אני מתקשה להתנהג באסרטיביות". מה שחשוב זה להבין ש: 1) דימוי עצמי נמוך וחוסר ביטחון עצמי אינם נובעים מיכולות נמוכות. אנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך ואנשים פחות אסרטיביים אינם פחות מוצלחים 2)  לא נולדים חסרי ביטחון וחסרי אסרטיביות. ביטחון עצמי נמוך וחוסר אסרטיביות נרכשים משך השנים ולכן, ובאותה המידה אפשר לחזק ביטחון עצמי ואסרטיביות. למרבה השמחה זה לא לוקח שנים אלא בדרך כלל חודשים ספורים.
 
אם כך, למה אנשים כמעט ולא פועלים כדי לחזק את ביטחון עצמי ולפתח אסרטיביות?

מסתבר שהתשובות די פשוטות ומתסכלות: 1) הם אינם מבינים עד כמה חוסר ביטחון עצמי וחוסר אסרטיביות פוגעים בהם ועד כמה החיים יכולים להיות טובים כאשר משפרים אותו. 2)  הם מאמיניםבטעות כמובן, שביטחון עצמי נמוך וחוסר אסרטיביות הן תכונות אופי שנולדים איתן ושאין דרך לשנות אותן.

מהו בעצם חוסר ביטחון עצמי? מבלי להיכנס להגדרות פסיכולוגיות מורכבות אתאר את ההשפעה הקשה של ביטחון ו/או דימוי עצמי נמוכים על כל תחום בחיינו. נתחיל בעובדה המשמחת שלכל אחד ואחת יש לא מעט יכולות ותכונות טובות שאם ידענו לנצל, החיים שלנו היו הרבה יותר טובים. הבעיה היא שאנשים חסרי ביטחון עצמי אינם מודעים לכל היכולות שלהם ואינם מסוגלים להשתמש באותן יכולת- חוסר הביטחון העצמי מונע מאנשים לממש את הפוטנציאל האישי שלהם. כמו כן, ביטחון עצמי נמוך מקשה על אנשים להתנהג באסרטיביות והתוצאה במרבית המקרים היא כישלונות, תסכול, הרגשה רעה ואפילו דיכאון.

לאחר שראינו מהו ביטחון עצמי בואו נבין מהי אותה אסרטיביות מופלאה? ובכן, התנהגות אסרטיביות מאפשרת לנו לפעול למען עצמנו (כלומר, לא להיות פאסיביות) מתוך התחשבות, תוך בניית יחסים טובים וללא מלחמות עם האחרים (כלומר, ללא אגרסיביות). המציאות מראה שהתנהגות אסרטיבית משיגה לאורך זמן את התוצאות הטובות ביותר. הקשר לביטחון עצמי ברור. דרוש ביטחון עצמי כדי לפעול ולא להיות פאסיבי/ת. דרוש עוד יותר ביטחון עצמי כדי לעשות זאת ולא להיות אגרסיביים.


אימון אישי בכלל, ואימון אישי לחיזוק ביטחון ואסרטיביות בפרט, מבוסס על התובנה שתמיד אפשר לשפר. מהות האימון האישי היא לשאול "מה עושים? איך משפרים? מה יעזור לי להתקדם ולהתגבר?" שאלות כמו "למה אני חסר/ת ביטחון עצמי?" או "למה אני סובל/ת מדימוי עצמי נמוך?" או "למה אני לא מתנהג/ת באסרטיביות?" פחות רלוונטיות. המיקוד הוא בשאלה מה אני יכול/ה לעשות כדי לחזק את הביטחון העצמי שלי, כדי לשפר את הדימוי העצמי שלי וכדי לפתח את היכולת להתנהג באסרטיביות. בשנים האחרונות יותר ויותר מנהלים עוברים בהצלחה רבה תהליך של אימון מנהלים מקצועי המשלב אימון אישי עם הדרכה בנושאי ניהול. אימון מנהלים מקצועי שכזה מומחה ע"י מאמן אישי מוסמך בעל ניסיון מעשי עשיר בניהול.

למה בעצם אנשים לא מאמינים ביכולת לחזק ביטחון עצמי ולפתח אסרטיביות?
אצל רבים זה מתחיל בשאלה "למה אנחנו חסרי ביטחון עצמי"? או "למה אנחנו לא מסוגלים לעמוד על שלנו ולהיות אסרטיביים"? מה מקור הקושי? אולי פשוט נולדתי ככה. אם אני לא יודע למה אני בעל ביטחון עצמי נמוך איך אוכל לחזק אותו? אם נולדנו חסרי ביטחון עצמי ולא אסרטיביים אז כנראה שאבוד לנו- אין מה לעשות.
בנוסף, אנשים לא מבינים איך אפשר לחזק ביטחון עצמי נמוך. לכולנו ברור שאם נתמיד לבצע תרגילי כוח נפתח שרירים, אם נרוץ נפתח כושר אירובי, אם נתאמן בנגינה ננגן טוב יותר, אבל ביטחון עצמי? אסרטיביות? איך מחזקים אותם?! מדובר בכוחות פנימיים רגשיים- איך מחזקים רגשות?

התשובה מורכבת. ואכן, אימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות שונה מכל אימון אישי אחר ודורש התמחות ספציפית. אני יכול להגיד לכם חמישים פעם שאני מאמין בכם, חושב שאתם מוכשרים, יפים וטובים- האם זה ישפר את הביטחון העצמי שלכם? כנראה שלא. אני יכול לבקש מכם לעמוד כל יום מול המראה ולהגיד לעצמכם אני יכול/ה, אני מוכשר/ת- האם זה יחזק את הביטחון העצמי שלכם? כנראה שלא. אני יכול להסביר לכם עד כמה אתם חשובים ועד כמה חשוב לכם לדאוג לעצמכם- האם זה ייפתח אצלכם אסרטיביות? שוב, התשובה היא לא.

אז מה כן? איך מחזקים ביטחון עצמי? מה אני יכול לעשות כדי להיות אסרטיבי? מזה שנים רבות אני מתמחה וצובר ניסיון בחיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות. למדתי גם מקורסים פסיכולוגיה וגם מנסיוני העשיר בעבודה עם אנשים וקבוצות. על מנת לענות בצורה מקיפה אני זקוק להרבה יותר מפסקה אחת. ובכל זאת,אנסה לתאר זאת במילים ספורות.

חיזוק ביטחון עצמי הוא למעשה שילוב של תהליך מסודר ומובנה שפונה לשכל עם תהליך הפונה לרגשות הפנימיים. הבנת הסיבות לחוסר הביטחון העצמי חשובה פחות והתהליך מתמקד באופן שיטתי בזיהוי יכולות ובפיתוח הכלים שעוזרים להשתמש בהן. אימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי הוא תהליך הוליסטי, כלומר, שלם ומקיף, שמחפש דרכים לשפר את כל תחומי החיים ולא רק להשיג מטרה אחת ספציפית.

למעשה, מאחר וביטחון עצמי הוא רגש פנימי, אין אפשרות לחזק אותו באופן ישיר אלא בעיקר באופן עקיף שהוא תוצאה של הפעלה עצמית. הפעלה שהיא מאומצת וחכמה. כאשר נלמד ולהכיר יכולות שלנו ונפעל בצורה נכונה וחכמה, הסיכוי שלנו להצליח עולה (אם כי פה ושם נחווה גם כשלונות וגם איתם נצטרך להתמודד). הצלחה, ולו גם קטנה, מחזקת ביטחון עצמי. את הביטחון העצמי הזה ננצל על מנת להעיז ולנסות ולפעול ולהצליח עוד. צבירת ההצלחות, גם אם היא מלווה פה ושם בכשלונות, תתחיל בהדרגה לבנות לנו ביטחון עצמי משופר שיעזור לנו לאמץ התנהגויות אסרטיביות שיעזרו לנו לצבור עוד הצלחות ש...יחזקו לנו עוד את הביטחון העצמי וכך, לאט ובסבלנות נשיג את אשר רצינו. אין תרופות פלא, אין זבנג וגמרנו, אין פתרונות של פגישה אחת או סוף שבוע אחד. יש התמדה, חוכמה, פעולה, שילוב של שכל ורגש.

כלי נוסף שאני משתמש בו לפעמים כדי לשלב רגשות וחשיבה הוא דמיון מודרך. הוא נקרא כלי עוקף חשיבה שמאפשר לנו להגיע (כמעט) ישירות אל הרגש. הוא מרגיע, הוא מאפשר לנו לדמיין את המציאות שתיווצר כשנצליח לשפר ביטחון עצמי ואסרטיביות ולהאמין ביכולות שלנו להשיג את השיפור.

פיתוח אסרטיביות יכול להחשב מטרה בפני עצמה (כי אסרטיביות מביאה רווח עצום בפני עצמו) ויכולה לשמש גם כאמצעי להעלאת ביטחון עצמי. איך מפתחים אסרטיביות? גם על כך נכתבו ספרים רבים. אזכיר רק כי פיתוח אסרטיביות משלב למידה של ידע תאורטי, תרגול, סימולציות, ניתוח מצבים וכמובן חיזוק מנטלי. כאמור אסרטיביות ניתנת ללמידה. האם הידע התיאורטי מספיק כדי להתנהג באסרטיביות? כמובן שרק ידע תאורטי אינו מספיק כדי לפתח אסרטיביות ועדיין זאת ההתחלה, קצה חוט ממנו אפשר להמשיך. גם אסרטיביות מועטה מביאה תוצאות, הרבה יותר מחוסר אסרטיביות מוחלט. את התוצאות הראשוניות אפשר למנף לביטחון עצמי ראשוני שעוזר להתנהג ביותר אסרטיביות ולחזק עוד את הביטחון העצמי ואת הדימוי העצמי ו...כך נוצר מעגל העצמה שבהדרגה בונה גם ביטחון עצמי משופר וגם יכולות אסרטיביות טובות.
על מנת להמחיש את החשיבות של ביטחון עצמי או אסרטיביות, בחרתי להביא דוגמאות מתחומי החיים השונים בהם ביטחון עצמי נמוך או חוסר אסרטיביות משפיעים לרעה על חיינו. וכאמור, חוסר ביטחון עצמי והתנהגות לא אסרטיביות אינם גזירה משמים. ביטחון עצמי נמוך אינו תכונת אופי שנולדים איתה. אפשר לחזק ביטחון עצמי, לשפר דימוי עצמי ולפתח אסרטיביות- את תוצאות השיפור מרגישים בכל תחומי החיים. 

חוסר ביטחון עצמי מתבטא לרוב גם בדימוי עצמי נמוך. דימוי עצמי נמוך אינו נובע ממחשבה רציונאלית, הוא רגשי לחלוטין. אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך מרגישים שהם שווים פחות מאנשים אחרים והם חושבים ומרגישים שאנשים אחרים מעריכים אותם כ"נחותים". הם נוטים לפרש את ההתנהגות של האחרים כזלזול וזו עבורם "הוכחה" לכך שהם שווים פחות.

מספר דוגמאות להשפעות השליליות של ביטחון ו/או דימוי עצמי נמוך ו/או חוסר אסרטיביות:

· ביטחון עצמי נמוך פוגע ביכולת ובנכונות להעז ולפעול. כדי להשיג ולהצליח יש לפעול. אנשים פועלים בדרך כלל מתוך ידיעה שפה ושם הם עלולים להכשל- קורה, לא נורא. לעומתם, אנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך חוששים מכישלון עד כדי הימנעות מפעולה גם כאשר סיכויי ההצלחה טובים. אנשים בעלי יכולות, שבגלל ביטחון עצמי נמוך לא מעזים לפעול נתקלים לעיתים קרובות במצב בו אנשים אחרים, שאינם מודעים לכך שהבעיה היא חוסר ביטחון עצמי, מפרשים את חוסר העשייה כחוסר יכולתפסיביות או עצלנות.

· אדם חסר ביטחון עצמי או בעל דימוי עצמי שלילי עלול להימנע מלנסות- למשל, לא להגיש מועמדות לתפקיד שהוא יכול לבצע היטב. גם אם יגיש מועמדות הוא עלול להיכשל בראיון בגלל חוסר ביטחון  שמתפרש אצל המראיין כחוסר יכולות. גם אם הוא מתקבל לעבודה, הוא עלול להיכשל למרות שהוא מסוגל להצליח כי ביטחון עצמי נמוך פוגע בתפקוד דווקא ברגעים החשובים ביותר.

· אנשים בעלי דימוי עצמי שלילי או חוסר ביטחון עצמי מתקשים לייצר זוגיות טובה. הם מתקשים להביא את עצמם ולהרשים את בן/בת הזוג בזמן ההיכרות ופוגעים בסיכוי להיכנס לקשר זוגי. מכשנוצר קשר זוגי, עקב ביטחון עצמי נמוך הם נוטים להיפגע בקלות גם במקרים בהם בן/בת הזוג אינם מתכוונים לפגוע ונכנסים לעימותים מיותרים שפוגעים קשות בזוגיות. במהלך אימון אישי לזוגיות או אימון זוגי מקדישים פרק נכבד לחיזוק הביטחן העצמי של כל בן/בת זוג בנפרד ושל שניהם ביחד כזוג.
· אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך או חוסר ביטחון עצמי מתקשים ליהנות גם כאשר הם מגיעים להישגים. הם מרגישים שאינם ראויים להנאה כי עדיין לא עשו מספיק כדי להצדיק אותה. במסגרת אימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי עוסקים בהרחבה בנושא של הנאה, הזכות ליהנות, היכולת ליהנות, ההנאה כמקור אנרגיה שמייצר הצלחות (והצלחות כידוע משפרות את הדימוי העצמי ומחזקות את הביטחון העצמי) וכדומה.

· יש קשר הדוק בין ביטחון עצמי או דימוי עצמי נמוך לבין פרפקציוניזם תוקע. אדם בעל בטחון עצמי נמוך עסוק בחיפוש אחרי המושלם (שאינו ניתן להשגה), בין השאר מהחשש שכל דבר פחות ממושלם יתקבל כהוכחה לכך שהוא לא מספיק טוב.  לעומת זאת, אדם בעל ביטחון עצמי גבוה מסוגל להבחין בין עיקר לטפל ולהתמקד בעיקר. התוצאה- מצוינות במקום תקיעות.

· דימוי עצמי שלילי גורר בדרך כלל דימוי גוף נמוך. שפת הגוף שמאפיינת בעלי דימוי גוף נמוך משדרת אי נוחות למרות שאין בעיה אמיתית עם מראה הגוף. 

· אנשים חסרי ביטחון עצמי מתקשים לפעול במוטיבציה גבוהה לקידום מטרותיהם האישיות. מוטיבציה תלויה באמונה שלנו שאנחנו יכולים להצליח (במונחים של פסיכולוגיה זה נקרא "מסוגלות עצמית"). דימוי/ביטחון עצמי ירוד פוגע כמובן באמונה שאנחנו יכולים ולכן פוגע במוטיבציה.

·  לאנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך קשה להיעזר באנשים אחרים. הם מרגישים שבעצם העובדה שהם נזקקו לעזרה הם מעידים על חוסר היכולת שלהם. לעומתם, בעלי ביטחון עצמי גבוה מבינים שקבלת עזרה אינה "פוגעת בכבודם". השילוב של היכולות האישיות שלהם עם הידע והניסיון של האחרים מאפשר להם להצליח יותר.

· אסרטיביות, יכולת שכל כך חשובה להצלחה בכל התחומים, תלויה במידה רבה בביטחון עצמי. אנשים שחווים חוסר ביטחון עצמי מתקשים בד"כ לפתח התנהגות אסרטיבית והם מגלים נטייה להתנהגות פסיבית או תוקפנית. הבעיה מחריפה מאחר ואנשים פסיבים או תוקפנים זוכים למשוב שלילי מהסביבה שמחריף את בעיית הדימוי ההעצמי ופוגע עוד בביטחון העצמי הנמוך ממילא. אנשים רבים נוטים לחשוב שתקשורת בינאישית אגרסיבית מעידה על ביטחון עצמי גבוה- להיפך, התנהגות אגרסיבית מנסה לחפות לעיתים קרובות על חוסר ביטחון עצמי בעוד "דווקא" התנהגות אסרטיבית מעידה על ביטחון עצמי משופר.

· למעשה כל אינטרקציה בין כל שני אנשים או יותר היא סוג של משא ומתן. ללא אסרטיביות המשא ומתן עלול להפוך לעימות ומריבה. אנשים לא אסרטיביים חוששים מעימותים ולכן נמנעים מקשר עם אנשים אחרים מחשש שהאינטרקציה תהפוך למריבה. לעומת זאת לאנשים אסרטיביים יש את אותו ביטחוון עצמי ביכולת לקיים קשרים ללא עימותים ומריבות ולכן הם מצליחים יותר ונהנים יותר.

· כמה מילים על אסרטיביות וזוגיות- דמיינו לעצמכם זוגיות בה שני בני הזוג אסרטיביים. שניהם יודעים לבטא את רצונותיהם תוך התחשבות כנה ואמיתית ברצון של בן/בת הזוג. אין מתכון טוב מזה לזוגיות טובה בה כל אחד מהצדדים נהנה באוופן אישי והזוג נהנה כזוג. לעומת זאת, מצב בו אחד מבני הזוג (או שניהם) פאסיבי עלול לייצר אשליה של שקט לטווח קצר אבל יוצר תסכול שבשלב כלשהו יפרוץ ויהרוס. כמו כן, מצב בו קיימת אגרסיביות מייצר מתח מתמיד ויוביל בסופו של דבר לכך ששני בני הזוג, כולל האגרסיבי/ת, לא נהנים מהזוגיות.

· אסרטיביות של אנשי מכירות. בעולם המודרני איש מכירות טוב הוא מי שמכיר את היתרונות של המוצרים שהוא מוכר, מבין את הצרכים והרצונות של הלקוח ופועל כדי להציע ללקוח את הפתרונות שיענו בצורה הטובה ביותר על הצרכים שלו. שימו לב שלמעשה אישי מכירות טוב פועל ממש על פי ההגדרה של אסרטיביות: הוא פועל להשיג את מטרותיו (למכור) תוך התחשבות ברצון ובצרכים של הלקוח.

· אסרטיביות מול סמכות. חלק מהאנשים איתם יש לנו אינטרקציה הם בעלי סמכות גבוהה משלנו. למשל, מנהלים שלנו (או מפקדים בצבא), לקוחות ("הלקוח תמיד צודק" משמע הוא סמכותי) או הורים. האם עלינו להיות אסרטיביים מול סמכות או שפשוט עלינו לקבל באופן פסיבי את דעתם של הסמכותיים? התשובה היא כמובן שאסרטיביות מול סמכות היא חיונית ואפקטיבית. אסרטיביות מול סמכות מחייבת אותנו למצוא את הדרך להביע את דעתנו ולנסות להשיג את מה שחשוב לנו מבלי להכנס לעימותים או מרד בסמכות. לא קל אבל במקרים רבים היכולת להיות אסרטיביים מול סמכות היא חיונית להצלחה. ושוב, ברור כי יש צורך בביטחון עצמי בריא ומחוזק על מנת להיות אסרטיביים גם מול סמכות.

· אסרטיביות של סמכות. לכאורה, אין קל יותר מאשר להפגין אסרטיביות מול אנשים עבורם אנחנו מהווים סמכות. פורמלית. ובכל זאת, מנהלים רבים מעידים שלהיות אסרטיביים מול האנשים שלהם קשה יותר מאשר להפגין אסרטיביים מול המנהלים שלהם. הורים רבים מתקשים מול הילדים שלהם. יש מנהלים שמשיגים משמעת תוך שימוש בסמכות הפורמלית שלהם ו"הנחתת הוראות" ללא התחשבות באנשים. זו לא אסרטיביות אלא סוג של אגרסיביות שבדרך כלל לא משיגה תוצאות טובות לאורך זמן. סמכות לא אסרטיבית שמתבססת על משמעות ועונשים נובעת לעיתים קרובות מחוסר ביטחון עצמי.

 
© כל הזכויות שמורות ליוסי וילנסקי, מאמן אישי בכיר  אזור השרון , טשרניחובסקי 113 כפר סבא
 
 

 © כל הזכויות שמורות  ליוסי וילנסקי - מאמן אישי בכיר בכפר סבא, אזור השרון
 קואצ'ינג, אימון אישי לחיים טובים יותר באמצעות חיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות, אימון מנהלים. אזור השרון: כפר סבא,  רעננה, הוד השרון   052-6968695  
yossi.vilenski@gmail.com


לייבסיטי - בניית אתרים