יוסי וילנסקי - מאמן אישי מומחה

חיזוק אסרטיביות - שיפור ביטחון עצמי
 
דף הבית >> מאמרים >> אסרטיביות דימוי עצמי ביטחון עצמי יוזמה
 

אסרטיביות, דימוי אישי, ביטחון עצמי, יוזמה
מאמר זה עוסק במספר מושגים חשובים בתחום האישי ובקשר ביניהם. דימוי עצמי, ביטחון עצמי, אסרטיביות, יוזמה הם ארבעה כוחות פנימיים מהמשמעותיים ביותר, כוחות שמהווים את הגרעין העיקרי למה שמכונה אינטליגנציה רגשית. במאמר אביא הסברים קצרים  של המושגים, חשיבותם והקשר ההדוק שקיים ביניהם.

דימוי עצמי של אדם הוא אוסף הרגשות שיש לו כלפי עצמו. חשוב לציין שאדם מרגיש טוב/רע עם עצמו בין השאר בהתאם למה שהוא מרגיש שאחרים חושבים עליו. מדובר ברגשות, לאו דווקא מבוססים. יש אנשים בעלי הערכה עצמית חיבית שיודעים רציונאלית שהם מוכשרים וזוכים להערכה  ובכל זאת הם בעלי דימוי עצמי נמוך. יש תלמידים מצטיינים בעלי דימוי עצמי ירוד ותלמידים בינוניים בעלי דימוי עצמי חיובי- סיכוי טוב שהאחרונים יצליחו יותר ויהיו מאושרים יותר. יש אנשים שנראים טוב אבל הם בעלי דימוי עצמי (דימוי גוף במקרה זה) רע, אחרים שנראים פחות טוב יכולים לפתח דימוי גוף טוב יותר והם בד"כ ייהנו ממערכות יחסים טובות יותר.

מה גורם לדימוי עצמי שלילי? למעשה מכלול עצום של גורמים מהעבר יכולים לפגוע בדימוי העצמי שלנו. מה שחשוב לזכור הוא שהסיבות טמונות בעבר, את העבר אי אפשר לשנות, הפתרונות נמצאים בעתיד ועל העתיד יש לנו השפעה רבה. בד"כ אפשר לשפר דימוי עצמי מבלי להעמיק בהבנת הסיבות ובלי ניתוח מורכב של העבר.

ביטחון עצמי הוא הכוח שמאפשר לנו לממש את היכולות האישיות שלנו (ותמיד, לכל אחד ואחת מאיתנו, יש יכולות אישיות והן לא מבוטלות!). כמו כן, ביטחון עצמי מאפשר לנו להעיז, להתגבר על פחדים ולנסות גם כאשר ההצלחה אינה מובטחת, לא להתרסק במקרה של כשלון אלא ללמוד, להשתפר ולנסות שוב.

באופן טבעי דימוי עצמי נמוך גורר חוסר ביטחון עצמי. הוא מקשה על אנשים להכיר ביכולותיהם ולהשתמש בהן, לנסות ולהעיז. בעלי דימוי עצמי חיובי לעומת זאת, מרגישים טוב עם עצמם והם ייפתחו ביטחון עצמי גבוה.

אסרטיביות היא אותו שביל זהב נפלא (ולא דמיוני) בין התנהגות פסיבית וכנועה שמונעת מאנשים לבטא את עצמם ובין התנהגות תוקפנית. אסרטיביות היא הכוח לבטא את עצמנו, לשמור על עצמנו ולקדם את עצמנו תוך התחשבות באחרים ומבלי לפגוע בהם. האחרים בתמורה לא יפגעו בנו ונוכל לבנות מערכות יחסים, עסקיות ו/או חברתיות, מבוססות win/win

הקשר בין דימוי עצמי ו/או ביטחון עצמי לבין אסרטיביות הוא מובהק. ביטחון עצמי ירוד מתבטא בד"כ בפסיביות או אגרסיביות. הכוח "להתחשב באחרים" דורש ביטחון עצמי גבוה (וכמובן דימוי עצמי חיובי) והקשר הוא הדדי- התנהגות אסרטיבית מאפשרת לאחרים להרגיש טוב איתנו והם מפגינים זאת באופן שמשפר את הדימוי העצמי שלנו.

יוזמה היא הכוח שלנו לפעול ולעשות כשאנחנו "לוקחים דברים לידיים" . למעשה, הביטוי "מחשבה יוצרת מציאות" אומר בפשטות שעל מנת לתרגם מחשבה למציאות עלינו לנקו יוזמה, לפעול בהתאם למחשבות והפעולה היא שתיצור מציאות חדשה. אם לא נתרגם מחשבה לעשייה לא נוכל לשנות ולייצר מציאות והעשייה היעילה והאפקטיבית ביותר היא זאת שאנו יוזמים.

חוסר ביטחון עצמי מתקשה ליזום ולעשות. לעומת זאת, אנשים אסרטיביים בעלי ביטחון עצמי נוטים ליזום ללא חשש, מנצלים יכולות וקשרים חבריים/עסקיים ובונים לעצמם עולם טוב יותר.

לסיכום, מערכת הקשרים היא כזאת שלמעשה קיימת השפעה הדדית בין כולם. אסרטיביות דורשת ביטחון עצמי ודימוי עצמי חיוביים, בצירוף של ביטחון עצמי עם אסרטיביות מעודד יוזמה שמאפשרת הצלחות והישגים שמחזקים את הדימוי העצמי וכך הלאה.

על חשיבות הקשר בין הגורמים - הבנת הקשר ההדוק בין דימוי או ביטחון עצמי לבין תקשורת בינאישית אסרטיבית, לבין יוזמה הכרחית כאשר רוצים לחזק את הגורמים האלה. מדובר בכוחות משולבים זה בזה ולכן תהליך חיזוקם כרוך בעבודה על כולם בו זמנית. למעשה, כל אימון אישי לאסרטיביות הוא גם אימון אישי לחיזוק דימוי אישי ולשיפור ביטחון עצמי. חיזוק ביטחון עצמי כרוך בפיתוח הרגלים אסרטיביים ולהיפך, על מנת לחזק אברטיביות חייבים לבסס דימוי עצמי חיובי ולחזק ביטחון עצמי. חשוב להבין "אסרטיביות היא הרבה יותר מטכניקה"- אפשר ללמוד אותה, אפשר לתרגל משפטים אסרטיביים אבל, ללא ביטחון עצמי מספק לא נוכל באמת להיות אסרטיביים.


© כל הזכויות שמורות ליוסי וילנסקי, מאמן אישי בכיר  אזור השרון , טשרניחובסקי 113 כפר סבא
  תגיות: אימון אישי בשרון, מאמנים אישיים בכפר סבא, באזור השרון, כפר סבא, בשרון, קואצ'ינג, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, אסרטיביות, תקשורת בינאישית, יוזמה, חיזוק ביטחון עצמי, אימון אישי לאסרטיביות
 

 © כל הזכויות שמורות  ליוסי וילנסקי - מאמן אישי בכיר בכפר סבא, אזור השרון
 קואצ'ינג, אימון אישי לחיים טובים יותר באמצעות חיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות, אימון מנהלים. אזור השרון: כפר סבא,  רעננה, הוד השרון   052-6968695  
yossi.vilenski@gmail.com


לייבסיטי - בניית אתרים