יוסי וילנסקי - מאמן אישי מומחה

חיזוק אסרטיביות - שיפור ביטחון עצמי
 
דף הבית >> מאמרים >> ביטחון עצמי, קבלת עזרה, דימוי עצמי
 
 
ביטחון עצמי מאפשר להיעזר באחרים
האם לקבל עזרה מאחרים מעיד על ערך עצמי, ביטחון עצמי או דימוי עצמי נמוכים? לאו דווקא! היכולת להיעזר מצביעה בד"כ על דימוי עצמי חיובי, ביטחון עצמי גבוה ואמונה בעצמנו.

דנה, מנהלת בכירה בארגון הייטק גדול סיפרה שכאשר קודמה לתפקיד ניהולי בכיר גילתה שבחברה נהוג להעניק למנהלים בכירים במעמדה (החדש) תקציב לייעוץ אישי של יועץ ארגוני או מאמן מנהלים אישי חיצוני. כמו כן, מנהלים בהנהלת החברה עודדו אותה לפנות אליהם כשהיא מרגישה שהיא זקוקה לעזרה. ואכן, דנה השתמשה בתקציב לקבלת ייעוץ חיצוני ולא היססה לשאול בעצתם של המנוסים והבכירים ממנה. היא התאקלמה מהר בתפקיד החדש וזכתה להערכה רבה. היא מועמדת כיום לקידום נוסף. היא מספרת שמבין כל המנהלים בדרגתה היא היחידה שהשתמשה בתקציב כדי לשכור יועץ/מאמן אישי.  היא "הסבירה" שלאחרים היה ביטחון עצמי גבוה מזה שלה ולכן היא נזקקה לעזרה בעוד הם הסתדרו לבד.

האמנם? האם "להסתדר לבד" מעיד על ביטחון עצמי גבוה ולהיעזר באחרים על דימוי עצמי נמוך?

למעשה, להיעזר באחרים זו יכולת שמבוססת על כוחות פנימיים כמו ביטחון עצמי גבוה ודימוי עצמי חיובי. אדם שמסוגל להיעזר באחרים מרגיש ויודע שאין בעובדה שהם יודעים/מנוסים יותר ממנו בתחומים מסוימים להעיד עליו לרעה. להיפך, מדובר באדם שיודע מה מטרתו (להצליח, במקרה של דנה בתפקיד החדש) ומוכן ללמוד ולהשתפר כדי להשיג אותה. דרוש דימוי עצמי גבוה כדי לא להיכנס למלכודת המקובלת האומרת "אם אני נעזר/ת סימן שאני לא מספיק טוב/ה".

לעומת זאת, אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך עסוקים ללא הרף במחשבה "מה האחרים יחשבו עלי". הם חוששים מאלה שיפרשו את הרצון שלהם להיעזר כחוסר יכולת. "אם אבקש עזרה יחשבו שאני לא שווה". נוצר מעגל כואב- בעלי ביטחון עצמי נמוך נמנעים מלהיעזר באחרים וכתוצאה מגדילים את הסיכוי להיכשל - כישלון פוגע עוד בביטחון העצמי וחוזר חלילה.

על מנת להבין למה קבלת עזרה דורשת ביטחון עצמי גבוה ומבוססת על דימוי עצמי חיובי בואו נבין מהי היעזרות ונבחין בינה לבין ביטול עצמי.

אדם בעל ביטחון עצמי משופר מבין שלמרות שהוא "שווה" ומוכשר אינו יכול לדעת או להתנסות בכל נושא. יש נושאים שחשוב לו ללמוד ויש נושאים שעליהם עליו "לוותר". אדם כזה נעזר באחרים כדי ללמוד את מה שחשוב לו להשלים או כדי שהם יבצעו את הדברים שלא חשוב לו ללמוד. בואו נעצור לרגע ונחשוב...כמה ביטחון עצמי דרוש לנו כבני אדם כדי לקבל עזרה מתוך תחושה וידיעה ש"אנחנו שווים" ואין בקבלת העזרה כדי לבטל אותנו. נוצר מעגל העצמה חיובי- בעלי ביטחון עצמי שנעזרים בגורמים נוספים מגדילים את הסיכוי להצליח- הצלחות מחזקות ביטחון עצמי וכך הלאה.

בקשת עזרה מתוך ביטול עצמי שונה לחלוטין. אדם שמבטל את עצמו אינו פונה לקבל עזרה. לפעמים אינו פונה כלל ולפעמים הוא פונה לאחרים שיעשו במקומו- בכל מקרה התוצאות אינן טובות. הוא אינו לומד, אינו מתקדם ואינו מבחין בין מה חשוב לו לדעת לבין על מה הוא יכול לוותר- הוא מוותר על הכול. בקשת עזרה מתוך ביטול עצמי מעידה על ביטחון עצמי נמוך ומייצרת תלות באחרים, תלות שפוגעת עוד בדימוי העצמי הנמוך ממילא.


  © כל הזכויות שמורות ליוסי וילנסקי, מאמן אישי בכיר  אזור השרון , טשרניחובסקי 113 כפר סבא
  תגיות: אימון אישי, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, ערך עצמי

 

 © כל הזכויות שמורות  ליוסי וילנסקי - מאמן אישי בכיר בכפר סבא, אזור השרון
 קואצ'ינג, אימון אישי לחיים טובים יותר באמצעות חיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות, אימון מנהלים. אזור השרון: כפר סבא,  רעננה, הוד השרון   052-6968695  
yossi.vilenski@gmail.com


לייבסיטי - בניית אתרים