יוסי וילנסקי - מאמן אישי, מנהל, מדריךאימון מנהלים מקצועי      קריירה      ניהול עצמי
 
דף הבית >> מאמרים >> מאמר - אימון אישי - טיפול פסיכולוגי - עבר ועתיד
 
 
אימון אישי, טיפול פסיכולוגי, עבר, עתיד
אחד ההבדלים בין אימון אישי לבין טיפול אישי פסיכולוגי (כמו גם בין אימון זוגי לבין טיפול זוגי) הוא ההתייחסות לניתוח אירועים מהעבר. מה נחקור וכמה נעמיק בחקר העבר. אמנם קיימים מודלים שונים של אימון אישי ויש שיטות שונות של טיפול פסיכולוגי ובכל זאת מקובל להגדיר שבמהלך אימון אישי  חושבים יותר על העתיד, ומנתחים פחות את העבר, יותר חשיבה של "מה אפשר לעשות כדי לשפר" מאשר ניתוח "למה זה לא טוב כיום". אימון אישי כמודל מניח שבד"כ, כדי לשפר, לא חייבים לדעת ולהבין לעומק את הסיבות לכך שכרגע המצב לא טוב. טיפול פסיכולוגי לעומת זאת מעמיק יותר בחקר הסיבות לקשיים.

אימון אישי וטיפול פסיכולוגי מתבססים על זרמים שונים של פסיכולוגיה- טיפול פסיכולוגי בעיקר על פסיכולוגיה קלאסית שמתעמקת בניתוח כשלים וניסיון לזהות נקודות תורפה ולחזקן ; אימון אישי מתבסס יותר על פסיכולוגיה חיובית שגם היא מנתחת את העבר אבל בעיקר כדי לנתח הישגים (ותמיד יש כאלה, גם אצל אנשים שחוו קשיים רבים) כדי למנף אותם להישגים נוספים.

כדי להמחיש אשתמש בשני מתאמנים שלי כדוגמאות. מתאמן בשם חיים ומתאמנת בשם ליאת (שמות בדויים כמובן), שניהם רצו לפתח אסרטיביות, שניהם התקשו להתעמת עם אנשים אחרים, לעמוד על שלהם ולבנות מערכות קשרים חברתיות ו/או מקצועיות טובות. שניהם הגדירו עצמם כבעלי ביטחון עצמי נמוך.

ניתוח קצר של העבר הראה שחיים גדל בבית נוקשה, גם כשהצטיין זה לא סיפק את הוריו, כשניסה להתעמת עם ההורים הוא נחשב חוצפן, מורד, כפוי טובה וכדומה. הוא איבד ביטחון עצמי ואת היכולת הטבעית האנושית להתעמת עם אנשים - הוא פיתח תקשורת בין אישית פסיבית לא אסרטיבית.

ליאת לעומת זאת באה מבית "אדיש" וחסר גבולות. כל שעשתה היה בסדר, כל שביקשה היא נענתה בחיוב. לא העירו לה ולא כוונו אותה. למעשה היא מעולם לא תרגלה את היכולת להתעמת עם אנשים ובבוא היום, כשיצאה לעולם האמיתי, גילתה שאינה מסוגלת להתעמת, להביע דעה ולעמוד על שלה. גם היא פיתחה דפוסי התנהגות פסיביים לא אסרטיביים.

חשוב לציין, אנשים נולדים אסרטיביים. תינוק רעב לא נשאר פסיבי, הוא מביע את רצונו. כשהוא שבע ונינוח הוא מחייך כך שהוא לא מעורר אנטגוניזם ולמרות שהוא עומד על שלו הוא לא נחשב תוקפן. חוסר ביטחון עצמי, חוסר אסרטיביות, אינם תכונות מולדות אלא תוצאה של נסיבות סביבתיות.

חיים ליאת סובלים מקשיים דומים, חוסר ביטחון עצמי ומידה לא מספקת של אסרטיביות- הסיבות של חיים שונות לחלוטין מהסיבות של ליאת, הפוכות. העבר של חיים שונה לגמרי מהעבר של ליאת. האם חיים וליאת זקוקים לתהליך אימון שונה? לדפוסי פעולה מתקנים שונים? מסתבר שלא.

אצל שניהם, ניתוח הישגים מהעבר הראה שבמקרים בהם הם התכוננו מראש למפגשים, הכינו מצגת למשל, הם הצליחו להעביר את המסר החשוב להם, לנמק אותו ולפעול במידה טובה למדי של אסרטיביות להשגתו. הם למדו למנף הצלחות מסוג זה, להתכונן היטב כשזה התאפשר- לפעמים זה מפגש עם הבוס, לפעמים דייט עם בן/בת זוג. בשני המקרים, הפתרון, לפחות בתחילת דרכו, היה דומה. בשני המקרים ניתוח העבר היה יותר בצד החיובי, חיפוש הישגים וניתוחם, מאשר הבנת הקשיים ומקורם.

בתחילתו של כמעט כל אימון אישי מתאמנים שואלים האם נחזור לעבר ואם כן כמה נעמיק בזה. התשובה היא שנחזור לנתח אירועים מהעבר ככל שנמצא זאת מועיל והחשוב מכל...נחזור לעבר לא רק כדי להתעמק בקשיים אלא בעיקר כדי למנף את החיובי ללמוד לשמר לשכפל אותו.

בהצלחה,


 © כל הזכויות שמורות ליוסי וילנסקי, מאמן אישי בכיר  אזור השרון , טשרניחובסקי 113 כפר סבא
  תגיות: אימון אישי, טיפול פסיכולוגי,  אסרטיביות, ביטחון עצמי

 © כל הזכויות שמורות  ליוסי וילנסקי - מאמן אישי בכיר בכפר סבא, אזור השרון
 קואצ'ינג, אימון אישי לחיים טובים יותר באמצעות חיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות, אימון מנהלים. אזור השרון: כפר סבא,  רעננה, הוד השרון   052-6968695  
yossi.vilenski@gmail.com


לייבסיטי - בניית אתרים